En İyi Televizyonlar Nasıl Seçilmeli?

En İyi Televizyonlar Nasıl Seçilmeli? nelere dikkat etmeliyiz işte buyrun detaylar;

Günümüz teknolojisinde televizyonlar insan hayatında büyük bir yer taşımaktadır. Televizyonlar insan hayatına girdi gireli insanlarımız sosyal hayata daha meraklı olmaya başladı. Her ne kadar bilgisayar ve internet günümüzde teknoloji ve haber konusunda sosyal hayatı daha çok geliştirse de televizyondan vazgeçmeyen bir çok insan görebiliriz. Bunun sebeplerinin en başında haber programları, diziler, filmler, belgeseller, spor programları, çocuklara yönelik eğitim ve çizgi filmler vb. birçok medya unsuru göz önündedir. Her insan teknolojinin ve üretici firmaların televizyon üzerinde yaptığı çalışmalara ve gelişmelere dayanarak izledikleri yayınların daha kaliteli, daha güvenilir olmasını ister ve bunun yanında tabiki daha hesaplı olmasını. Televizyon üreticileri de bu konuda müşterisine en iyi televizyonu kazandırmak için savaş halindeler. Bu savaş insanlar için yıkıcı bir savaş değildir. Aksine yeni teknolojileri görerek insanların gelişmesinde ve sosyalleşmesinde büyük bir önemi vardır. İzleyicinin üreticilerin televizyon üzerine yaptığı çalışmalarda  arada kalması görünen en büyük sorunların başında gelir. Çünkü izleyici en iyi televizyonu hangi üreticinin yaptığını, televizyon üzerine yapılan gelişimleri internet ve televizyon medyası üzerinden gördükleri için en iyi televizyonu hangisi olduğuna çabuk karar veremezler. En iyi televizyonlar hangi üreticinin ? Bu her izleyici için değişken bir yapıdadır. Son zamanlar  televizyon sektöründe önde gelen firmalar teknolojinin de yardımıyla oldukça cömert davranmaktadır. Televizyonun ilk hayatımıza girdiğinden bu güne kadar bir çok yeni teknoloji geliştirildi. Bu teknolojilerle izleyicinin televizyon anlayışı oldukça ilerlemiştir.

Belli Başlı TV Modelleri

  • LCD TV
  • LED TV
  • PLAZMA TV

Şimdi dilerseniz  en iyi televizyonu bulmaya yardımcı olan hususlara göz atalım;

Alınacak Televizyon Plazma mı? LCD mi? LED mi olmalı?

Plazma televizyon LCD televizyona göre daha hantal ve daha ağırdır. Plazmalar LCD’ lere göre az parazitlenme yapar. LED televizyonlar son teknoloji üretilen televizyonlardır. Plazma televizyonlar bu gruba göre en fazla elektrik harcayanlardır. LED televizyonlar az elektrik ve çöüzünürlük açısından yüksek olduğu için tercih sırasının en başındadır. Sıralama yapmamız gerekirse en baş tercihimiz LED sonra LCD ve Plazmadır.
LEDTV >LCD TV > PLAZMA TV

BÜTÇE

Her kullanıcı için teknolojik ürün satın alırken içerik,görsel ve özellikler hariç ürünün fiyatı çok önemlidir. En iyi televizyonlar adı altında yaptığımız bilgilendirmede 3D televizyonların fiyatları son teknoloji olduğu için tuzlu görünmektedir. Tavsiyemiz bu konu hakkında tutarlı ve bilgili olunmasıdır.

ÇÖZÜNÜRLÜK

Eni iyi televizyonu satın alacağım diyorsanız eğer alacağınız televizyonun çözünürlük kalitesi oldukça iyi olmalıdır.Televizyonlarda çözünürlük arttıkça ekran küçülür piksel büyür. 1366 x 768 en ideal çözünürlüktür. Ekran çözünürlüğünün görüntü sistemine uygun olması seyri daha çok arttırır. Fakat HD yayınlar standart olarak 1920 x 1080 px çözünürlüğe sahiptir.

EKRAN BOYUTLARI

Televizyon alırken ekran boyutları oldukça önemlidir. Öncelikle  televizyonlarda ekran büyüklüğü hem seyir açısından hemde görsel açıdan önemli bir yere sahiptir. Televizyonu kullanacağımız yer salonda olabilir, mutfakta olabilir yada farklı bir odada olabilir. Televizyon seçimlerinde konulacağı yere göre alınması daha uygundur. 32” ve 40” genellikler terci edilen ekran boyutlarıdır. Bunun için televizyonumuzun yenileme frekansı 240 Hz olması ideal ve kullanışlı bir ürüne sahip olmamızı destekler.

KONTRAST ORANI

Diğer hususlar gibi kontrast oranı da en iyi televizyona sahip olmak için önemli kriterdir. Kontrast oranı belirli bir anda ölçülen bir görüntünün en parlak ve en koyu kısımları arasındaki farktır. Genellikle, daha yüksek kontrast oranı, daha gerçekçi görüntü anlamına gelmektedir.  En iyi kontrast oranı Plazma televizyonlarda vardır.

GÖZLÜK SEÇİMİ

Eğer 3D Televizyon almak istiyorsanız 3 boyutlu görüntüleri izlemek için gözlüğe ihtiyacınız var demektir. 3D TV’lerde gözlük kalitesi seyir zevkini dahada çoğaltır. Bunun için pasif ve aktif olmak üzere 2 çeşit gözlük vardır. Gözlüklerin açı görüntüleri test edilerek alınırsa bu kullanıcı için daha faydalı olacaktır. Eğer en iyi televizyonlardan birini satın almak istiyorsanız bu 3D Full HD olması gerekiyor. Bununla beraber gözlüklerle beraber seyir zevki daha çok artmaktadır.

PORTLAR

Televizyonumuza ekleyebileceğimiz harici donanımları belirler. Bu girişler özellikle 3D televizyonlarda oldukça önemlidir. Televizyonumuza dvd oynatıcı, Blueray oynatıcı girişlerinin olmazı izleyici için artı yönlerdir. tabiki portların çokluğu fiyatıda etkilemektedir. En iyi televizyonu almak istiyorsanız portların çokluğu sizin için en iyisi.

GÖRÜNTÜ TARAMA HIZI

Televizyonda izlenen görsel görüntü tarama hızının yüksek olmasıyla daha akışkandır. Görüntü tarama hızı minimum 200Hz olmasına özen göstermeniz sizin yararınıza olucaktır. Özellikle görsel açıdan zengin bir film izlerken bu farkı daha net görebilirsiniz.

TEPKİME SÜRESİ ve YENİLEME HIZI

Televizyon alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de tepkime süresi ve yenileme hızıdır. Tepkime sürelerinin minimum seviyede olması tercih sebebidir. Televizyon özelliklerinde genelde ms kısaltmasıyla yazılır. Yineleme hızı ise özellikler kısmında Hz ile tanımlanır. Yenileme hızının 100 Hz’ den düşük olmaması tavsiyemizdir. Televizyonumuzun yenileme frekansı 240 Hz olması ideal ve kullanışlı bir ürüne sahip olmamızı destekler.

İNTERNET

Zamanımızın teknoloji zamanı olduğu bu dönemde üreticiler yeni nesil televizyonları wi-fi özelliğini televizyonlara katarak büyük bir iş başarmışlardır. Kullanıcının rahat rahat ve yüksek çözünürlükte internet görüntüsü kullanmak için interneti olan bir televizyon tercih etmeleri en büyük tavsiyelerimizden bir tanesidir. İnternette tıpkı bilgisayarlar gibi gezinmek, resim ve videoları kesintisiz izlemek son teknoloji televizyonlarda artık daha kolay.

UYDU ALICISI

Televizyon üreticileri genelde televizyon ünitelerinde ve masa ve sehpalarda kötü ve kaba görüntü sergileyen receivarları son teknolojide yok etmiş bulunmakta. Artık uydu alıcıalrı özellikle 3D televizyonlarda receiverlar televizyonun içindedir. Bu sistem hem alandan tasarruf hemde müşteri memnuniyeti için oldukça yararlı olduğu görülüyor.

GARANTİ SÜRESİ

Aldığınız televizyonun garanti süresi de çok önemlidir. Garanti süresinin uzunluğu ileri zamanlarda karşılaşılacak bozulma veya başka hatalardan dolayı önemli yer tutar. En az 2 sene Garantisi olan ürünleri tercih etmeniz tarafımızca tavsiyemizdir.

SERVİS OLANAĞI

Bilindiği üzere her elektronik aletlerin anlaşmalı servisleri bulunmaktadır. Özellikle insanlar tarafından tanınan ve müşteri memnuniyetini iyi bir şekilde sağlamış üreticileri tercih etmemiz olasıdır. Bununla beraber herkes tarafından tanınan üretici firmaların servis olanakları oldukça fazladır ve ulaşımı daha kolaydır.